
Кабінет історії Валентини Андрєєвої
Майстерність учителювання - це майстерність пошуку (відкриття).
Марк ван Дорен
Завданням освітньої системи України на сучасному етапі є формування високоосвіченого та культурного покоління. Для того, щоб випускник був здатний до індивідуальної та соціальної самоорганізації, створення та розвитку матеріальних і духовних цінностей суспільства, необхідно стимулювати його активність і формувати творчі здібності протягом усього терміну навчання. В умовах, коли обсяг знань і швидкість їх оновлення невпинно зростають і частина інформації стає застарілою, зрозуміло, що опанування новими знаннями потребує втілення прогресивних методологій навчання, в тому числі й такій фундаментальній науці, як фізика. І ще однією з причин, яка спонукає активізувати зусилля, спрямовані на реформу всієї системи навчання, є низька пізнавальна активність учн
Готуючись до уроків, учитель повинен брати до уваги, що, за даними американських вчених В.Льюїса та Ф.Тильдемана, люди запам'ятовують близько 10% того, що вони чують, 30% того, що читають, 50% того, що бачать і 90% того, що роблять.
Інші дослідження свідчать:
- лекція дає 5% засвоєння інформації;
- читання – 10%;
- аудіовізуальні методи – 20%;
- демонстрування –60%;
- групові дискусії –50%;
- активне навчання –70%;
- навчання інших – 90%.
На небезпечну тенденцію зменшення різноманітності форм уроків, переважання на більшості з них монологу вчителя, зниження інтересу учнів до занять, яка з’явилася у нашій школі ще в середині 70-х років, масова практика відреагувала нестандартними уроками, головною метою яких є пробудження й утримання інтересу школярів до навчальної праці.
Нестандартний урок — це імпровізоване навчальне заняття, що має нетрадиційну структуру. Назви уроків дають деяке уявлення про цілі, завдання, методику їх проведення. Нестандартні уроки більше подобаються учням, ніж буденні навчальні заняття. У них незвичайні задум, організація, методика. Тому багато педагогів бачать у них прогрес педагогічної думки, правильний крок у напрямку демократизації школи. З іншого боку — перетворювати нестандартні уроки в головну форму роботи, вводити їх у систему недоцільно через відсутність серйозної пізнавальної праці, невисоку результативність, великі втрати часу. Творчі педагоги постійно вдосконалюють методику проведення класичного уроку, і, разом з тим, в навчальний процес впроваджуються нестандартні уроки. Їх використання сприяє формуванню пізнавальних інтересів школярів, діти безпосередньо беруть участь у процесі навчання. Пізнавальна діяльність учнів переважно має колективний характер, що створює передумови для взаємодії суб'єктів навчання, дає можливість для обміну інтелектуальними цінностями, порівняння й узгодження різних точок зору про об’єкти, які вивчаються на уроці.
Ефективність нестандартних уроків забезпечується за умов володіння вчителем методикою їх проведення та умілого використання таких уроків у певній системі в поєднанні з традиційними формами роботи.
Такі уроки сприяють розвитку творчості, формуванню власних поглядів на проблеми, які слід вирішити. Під час цих занять школярі вчаться зіставляти, узагальнювати, систематизувати, розвивають мовлення.